Firma
Dzielnica

Pielęgnacja skóry po leciePielęgnacja skóry po lecie

      Mija lato, nasza skóra jest sucha i odwodniona. Narażona na promieniowanie ultrafioletowe, kąpiele w słonej wodzie, wiatr i klimatyzację warstwa rogowa naskórka traci prawidłowe nawodnienie. Powierzchnia skóry staje się szorstka i łuszcząca, zwłaszcza gdy zapominamy o stosowaniu preparatów odżywczych. W efekcie następuje uszkodzenie płaszcza lipidowego, a tym samym zwiększenie utraty wody w naskórku (TEWL)1. Nasza skóra po letnim wypoczynku wymaga zatem specyficznej pielęgnacji: z jednej strony intensywnego nawilżania, z drugiej regeneracji i odżywiania.
      Stan nawilżenia skóry zależy od ilości wody dostarczonej z zewnątrz
i wewnątrz, a także od zdolności jej zatrzymania. Decydującą rolę odgrywają w tym przypadku zawarte w warstwie rogowej substancje higroskopijne oraz warstwa tłuszczowa znajdująca się na jej powierzchni. Substancje higroskopijne to wiele małocząsteczkowych związków organicznych, takich jak mocznik, wolne aminokwasy, mleczany, związki wapnia, potasu, magnezu, sodu i chloru. Substancje te dzięki higroskopijnym właściwościom absorbują wilgoć z powietrza oraz wodę z głębszych warstw skóry.
      Równie ważna jak stan nawodnienia, jest warstwa lipidowa naskórka, która chroni higroskopijne składniki przed wymyciem ich przez wodę. W skład warstwy lipidowej naskórka wchodzą głównie wydzieliny gruczołów łojowych, tłuszcz, pot i naskórek. Lipidy, które znajdują się na powierzchni naszej skóry tworzą tzw. płaszcz lipidowy chroniący ją przed działaniem promieni UV oraz innymi czynnikami atmosferycznymi, związkami detergentowymi, nadmiernym odparowywaniem wody. Zawartość lipidów na powierzchni skóry zależy zarówno od czynników zewnętrznych jak i ogólnoustrojowych. Występująca na powierzchni skóry mieszanina wody i lipidów tworzy emulsję, najczęściej typu "woda w oleju".
      Odziaływujące, głównie latem, na skórę promieniowanie ultrafioletowe powoduje szereg niepożądanych reakcji, które mogą być jeszcze groźniejsze przy nieprawidłowej pielęgnacji skóry o tej porze roku. Promienie UV przyczynia się między innymi do powstawania efektów teleangietazji.2 Objawy teleangietazji są związane z naczyńkami włosowatymi skóry
i polegają na ich rozszerzaniu i pękaniu.
      Działanie słońca może powodować również powstawanie nieregularnych przebarwień skóry. Często w wyniku nadmiernego przebywania na słońcu dochodzi do zaburzenia działania melanocytów - komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny3. W wyniku zbyt długiego oddziaływania promieni słonecznych na skórze mogą powstawać ciemniejsze, nieregularne plamy. Zwykle pojawiają się one na częściach ciała najbardziej narażonych na oddziaływanie słońca czyli na twarzy, dłoniach czy dekolcie. Zaburzenia działania melanocytów mogą objawiać się także poprzez pojawianie się na skórze jasnych, niemal białych, nieregularnych plamek, także piegów i pieprzyków.
      Dlatego ważne jest stosowanie kremów zawierających substancje nie tylko nawilżające, ale także działające głębiej i chroniące skórę przed stresem oksydacyjnym wywołanym przez wolne rodniki. Konieczne jest dostarczenie skórze substancji stymulujących podziały komórkowe i produkcję kolagenu. Ważną rolę odgrywają tutaj witaminy: A, C, E, D-panthenol. Witamina A reguluje podziały komórkowe i procesy rogowacenia. Witamina C działa antyoksydacyjnie, rozjaśnia skórę, uszczelnia naczynia, stymuluje produkcję kolagenu, a także daje efekt przeciwzapalny
i przeciwobrzękowy. Witamina E ma działanie fotoprotekcyjne, antyoksydacyjne, przeciwzapalne. Regeneruje także barierę lipidową.
Specjalnej uwagi wymaga pielęgnacja zwłaszcza w porze letniej, delikatnej skóry wokół oczu. Jest ona bardzo cienka i prawie pozbawiona gruczołów łojowych, trzeba ją zatem regularnie nawilżać i odżywiać. Do jej pielęgnacji przeznaczone są specjalne kosmetyki. Do demakijażu można stosować jedynie delikatne mleczko lub zalecane do tego preparaty. Środki do pielęgnacji skóry okolicy oczu mają najczęściej konsystencję kremu, żelu lub serum. Zawierają one biologicznie czynne składniki, łatwo przyswajalne przez naszą skórę: proteiny, fosfolipidy, fitosterole, ceramidy, lipidy. Kremy mają natomiast cięższą niż żele i serum konsystencję, zawierają więcej składników regenerujących oraz bardziej natłuszczają skórę. Z kolei żele pod oczy polecane są szczególnie dla młodej skóry i osób, które nie tolerują cięższej konsystencji kremu. Preparaty te szybciej się wchłaniają i mają właściwości napinające skórę.
Podstawowe zasady pielęgnacji skóry po lecie:

Toaleta skóry:

Stosowanie delikatnych preparatów do demakijażu

Stosowanie wody termalnej lub delikatnego toniku do usuwania pozostałości makijażu
1. mleczko do demakijażu
2. woda termalna
3. tonik kojąco-oczyszczającyNa dzień:      

Stosowanie preparatów chroniących przed wolnymi rodnikami (witaminy C, E, koenzym Q)

Stosowanie preparatów nawilżających i natłuszczających, dzięki czemu dochodzi do regeneracji płaszcza lipidowego i przywrócenie właściwego nawilżenia warstwy rogowej, co kliniczne objawia się wygładzeniem naskórka i wzrostem elastyczności skóry

Częstsze stosowanie maseczek nawilżających i odżywczych
1. krem nawilżający lub tłusty
2. maseczka nawilżająco-odżywcza

Na noc:

Stosowanie preparatów odżywczych i regenerujących zawierających:
składniki NMF i sole mineralne,
lipidy,
witaminy (E, D-panthenol, czyli prowitamina B5)
1. krem tłusty
2. krem odżywczy na noc z witaminami C i E

Skóra wokół oczu:

Stosowanie delikatnego mleczka do demakijażu

Stosowanie preparatów przeznaczonych do pielęgnacji okolicy oczu
1. mleczko do demakijażu
2. żel pod oczy

Pielęgnacja ciała

Stosowanie do mycia delikatnych preparatów nieuszkadzających płaszcza lipidowego, które zapewniają skórze właściwe nawilżenie

Stosowanie emolientów (preparatów nawilżająco - natłuszczająco
- zmiękczających)
1. kostka toaletowa
2. żel hypoalergiczny pod prysznic
3. emulsja nawilżająca do pielęgnacji ciałaautor art.
Justyna Truszczyńska
631 67 90, e-mail: justyna@lignar.com.pl
 Botoks

 Rzucamy palenie!

 Rzuć palenie!

 Nikotynowa Terapia...

 Odmładzanie twarzy...

 Implanty piersi

 Powiększanie piersi

 Przed operacją pla...

 Operacje plastyczn...

 Operacja plastyczn...

 Liposukcja

 Pielęgnacja skóry ...

 Włosy latem

 Zęby

 Piękna twarz

 Zadbane kolana

 Zabezpieczyć się p...

 Sposoby przedłużan...

 Rodzaje cery

 Pupa jak marzenie

 Pielęgnacja paznok...

 Paznokcie akrylowe

 Niesforne naczynka

 Ładne piersi, zadb...

 Jak wykonać pedicur

 Jak wybrać kosmety...

 Jak nakładać tusz ...

 Golarki dla Pań

 Depilowanie-ściera...

 Depilacja woskiem

 Papierosy a uroda

 Zęby po czterdzies...

 Dbajmy o zęby...

 Dla palaczy

 Vademecum makijażu

 Pielęgnacja oczu

 Kuchnia jest naszy...

 Pielęgnacja skóry

 Usta...

 Domowy sposób na m...

 Jak nakładać masec...

 Jak zadbać o usta....

 Jak zadbać o oczy....

 Przygotowania na b...

 Co nawilża skórę

 Co wysusza skórę

 Przewodnik po woda...

 Wpływ wody na skórę

 Jakiej wody używać...

 Wpływ wody na cerę

 Woda a nasze ciało

 Co szkodzi naszym ...

 Manicure - wersja ...

 Lakierowanie pazno...

 Francuski manicure