Firma
Dzielnica

Implanty piersi

Nowoczesna epoka powiększania piersi zaczęła się w 1962 roku. Wtedy to Cronin i Gerow wszczepili pierwsze protezy piersi wypełnione żelem silikonowym. Od tego czasu są one używane głównie w operacjach kosmetycznych (80%) oraz do rekonstrukcji piersi po amputacji z powodu raka.

Protezy piersi możemy podzielić ze względu na ich:
 • powierzchnię - chropowate (teksturowane) lub gładkie
 • wypełnienie - żel silikonowy o różnych stopniach spoistości, roztwór soli fizjologicznej, hydrożel, polivinyl pyrolide (PVP)
 • podstawę - okrągłe lub profilowane (anatomiczne)
 • profil - wysoki (HP), niski (LP), średni (MP)
 • wielkość - od 100cc do 800cc

Wszystkie dostępne na rynku implanty piersi mają zewnętrzną powłokę silikonową.

Czym jest silikon?

Silikon jest otrzymywany z krzemionki występującej w naturze, która w połączeniu z tlenem daje sylikat lub dwutlenek krzemu. A SiO2 to nic innego jak kwarc, piasek, czyli jedna z najczęściej występujących substancji na ziemi. Po obróbce chemicznej sylikatu powstaje polimer krzemioorganiczny zwany silikonem. Może on występować w postaci płynnej, żelu lub gumy. Jego zalety to wysoka biokompatybilnosć (nie "kłóci się" z organizmem), nietoksyczność, nie powoduje alergii i jest odporny na biodegradację (usuwania z organizmu). Odpowiedź tkankowa na silikon jest ograniczona do słabej odpowiedzi organizmu na ciało obce - a mianowicie do wytworzenia torebki łącznotkankowej.

Badania kobiet z wszczepionymi wkładkami silikonowymi nigdy nie wykazały zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi. Na całym świecie żyje kilka milionów kobiet z implantami silikonowymi (rocznie w samej Ameryce Północnej wykonuje się od 1-2,5 miliona zabiegów). Wśród tej populacji ryzyko zachorowania na raka piersi jest takie samo jak w populacji kobiet bez implantów, tj. na 9 kobiet 1 zachoruje na nowotwór piersi. Podobnie ma się sprawa z chorobami autoimmunologicznymi - nie udowodniono ich związku z implantami silikonowymi.

Zastosowania silikonu w chirurgii plastycznej to implanty piersiowe w operacjach powiększenia piersi oraz w rekonstrukcjach piersi po amputacji, implanty do modelowania twarzy, implanty ściany oczodołu po złamaniach twarzoczaszki, ekspandery tkankowe, protezy jądra, sztuczne stawy palców, jako opatrunki w leczeniu blizn.

Oprócz zastosowań w chirurgii plastycznej silikon możemy spotkać w innych działach medycyny - chirurgii dziecięcej (przetoki w wodogłowiu),kardiochirurgii (sztuczne zastawki, rozruszniki serca), ortopedii (sztuczne stawy). W codziennym życiu silikon spotykamy w licznych kosmetykach (samoopalacze, kremy do rąk, mydło, antyperspiranty), gumie do żucia, smoczkach dla niemowląt.

Powierzchnia implantów może być gładka lub teksturowana. Implanty teksturowane są lepsze, gdyż lepiej się "trzymają" w wytworzonej dla nich kieszeni oraz istnieje mniejsze prawdopodobieństwo powstania tzw. torebki przykurczającej Beckera.


Najczęściej stosowane są implanty napełnione silikonem lub solą fizjologiczną (0,9 % NaCl), czyli substancją będącą składnikiem każdej komórki organizmu.
Silikon używany w protezach ma różne stopnie spoistości.
 • standardową - tzn. proteza jest miękka, elastyczna, o konsystencji zbliżonej do tkanki piersi,
 • średnią - to silikon trochę bardziej twardy, dla osób pragnących bardziej spoistej piersi,
 • wysoką - żel ten jest bardzo gęsty, dzięki czemu utrzymuje nadany my kształt, i nie ulega przemieszczeniu w obrębie swojej torebki, ten rodzaj żelu wykorzystywany jest do produkcji implantów anatomicznych, tzn. w kształcie łzy.

Porównując te dwa rodzaje protez - silikonowe i solne - można powiedzieć, że implanty silikonowe są bardziej miękkie w dotyku niż solne. Poza tym wadą protez solnych jest możliwość wycieku płynu, co powoduje konieczność wymiany protezy (najczęściej po 5-10 latach).

Niektóre pacjentki boją się o wytrzymałość protez. Niektóre z firm (posiadające droższe, najlepsze implanty) stosują tzw. politykę bezterminowej wymiany protez. To znaczy, że gdyby nastąpiło opróżnienie protez solnych lub przerwanie powłoki silikonowej (np. po bardzo silnym urazie klatki piersiowej - poważny wypadek samochodowy) pacjentka otrzymuje nowe implanty bez ponoszenia kosztów.

Co się dzieje z zawartością protez w przypadku ich pęknięcia?

Zarówno sól fizjologiczna jak i silikon wydostają się do torebki łącznotkankowej wytworzonej dookoła protezy. Wtedy potrzebna jest operacja polegająca na usunięciu protezy, torebki łącznotkankowej i implantacji nowej protezy.

Kształt implantów

Kształt implantów może być okrągły w podstawie i profilu lub owalny w kształcie łzy (anatomiczny). Profil (stosunek okrągłej podstawy do wysokości) protez może być wysoki (high profile, HP), niski (low profile, LP), standardowy (moderate profile, MP).
I tak np. silikonowa proteza 225cc (wg katalogu firmy Mentor):
 • profilu HP ma średnicę podstawy 10,2cm; wysokość 4,3cm
 • profilu LP ma średnicę podstawy 11,4cm; wysokość 3,0cm
 • profilu MP ma średnicę podstawy 10,9cm; wysokość 3,5cm
Protezy o profilach HP są zalecane Paniom o wąskiej klatce piersiowej (gdyż mają najwęższą podstawę i są najbardziej wysunięte do przodu), a protezy LP - dla Pań o szerokiej klatce piersiowej.

Protezy anatomiczne mają kształt łzy (wyglądem przypominają pierś kobiecą) - węższa góra, szerszy dół. Aby zachować kształt są one wypełnione najbardziej spoistym żelem silikonowym. Ich cena jest o 50% większa niż protez o okrągłej podstawie.

Aby uzyskać więcej informacji prosimy wypełnić formularz:

www.iqmedica.pl/formularz
lub
wysłać maila na biuro@iqmedica.pl
lub
skontaktować się bezpośrednio z konsultantem
od pon. do piąt. w godz. 9.00 - 17.00
(22) 4656 800, fax (22) 4656 802
 Botoks

 Rzucamy palenie!

 Rzuć palenie!

 Nikotynowa Terapia...

 Odmładzanie twarzy...

 Implanty piersi

 Powiększanie piersi

 Przed operacj± pla...

 Operacje plastyczn...

 Operacja plastyczn...

 Liposukcja

 Pielęgnacja skóry ...

 Włosy latem

 Zęby

 Piękna twarz

 Zadbane kolana

 Zabezpieczyć się p...

 Sposoby przedłużan...

 Rodzaje cery

 Pupa jak marzenie

 Pielęgnacja paznok...

 Paznokcie akrylowe

 Niesforne naczynka

 Ładne piersi, zadb...

 Jak wykonać pedicur

 Jak wybrać kosmety...

 Jak nakładać tusz ...

 Golarki dla Pań

 Depilowanie-¶ciera...

 Depilacja woskiem

 Papierosy a uroda

 Zęby po czterdzies...

 Dbajmy o zęby...

 Dla palaczy

 Vademecum makijażu

 Pielęgnacja oczu

 Kuchnia jest naszy...

 Pielęgnacja skóry

 Usta...

 Domowy sposób na m...

 Jak nakładać masec...

 Jak zadbać o usta....

 Jak zadbać o oczy....

 Przygotowania na b...

 Co nawilża skórę

 Co wysusza skórę

 Przewodnik po woda...

 Wpływ wody na skórę

 Jakiej wody używać...

 Wpływ wody na cerę

 Woda a nasze ciało

 Co szkodzi naszym ...

 Manicure - wersja ...

 Lakierowanie pazno...

 Francuski manicure