Firma
Dzielnica

Dbajmy o zęby...

Właściwie wiemy to wszyscy: zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie (najlepiej po każdym posiłku), a raz lub dwa razy do roku zgłaszać się na kontrolę do dentysty. Ale co z tego, skoro ponad 95% z nas ma próchnicę, a tylko połowa osiemnastolatków ma wszystkie zęby?
Stomatolodzy od dawna alarmują, że mamy w kraju epidemię próchnicy i chorób przyzębia. Wynika to przede wszystkim z niewłaściwej higieny zębów. Daleko nam do Amerykanów słynących z pięknych zębów, którzy już dawno pokochali i wytrwale stosują wszystkie mniej popularne u nas akcesoria do czyszczenia zębów: szczoteczki elektryczne, nici, wykałaczki, płukanki.
Przyczyną powstawania próchnicy jest płytka nazębna, która odkłada się na zębach po każdym posiłku. Żyją w niej bakterie, wykorzystujące resztkę jedzenia jako pożywkę. Bakterie te rozkładają zawarte w pożywieniu węglowodany do kwasu mlekowego, który gromadzi się na płytce nazębnej, a następnie rozpuszcza i wypłukuje minerały ze szkliwa zębów. Jest to tzw. demineralizacja szkliwa. Długotrwała demineralizacja w miejscach pokrytych płytką prowadzi w końcu do próchnicy. Ryzyko zniszczenia zębów wzrasta, jeżeli między posiłkami często sięgamy po słodycze, owoce i słodkie napoje. Dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena zębów.Wybieramy szczoteczkę i pastę
Dla większości z nas najlepsza jest szczoteczka średniej twardości (medium). Ale jeśli masz problemy z dziąsłami (np. często krwawią) używaj miękkiej (soft). Najlepiej, jeśli główka szczoteczki zwęża się ku końcowi, a włókna mają różną długść i są ustawione pod różnymi kątami. Dzięki temu czyszczą zęby dokładniej, bo działają podczas ruchu szczoteczki do przodu i do tyłu. Niektóre szczoteczki mają kolorowe włókna, które w trakcie użytkowania blakną - w ten sposób wiemy, że szczoteczkę trzeba wymienić na nową. Najlepiej robić to co ok. 3 miesiące. Dobrze, gdy rączka ma gumowy uchwyt, dodatkowo karbowany - zapobiega to ślizganiu się w dłoni.
Dla dzieci najlepsze są szczoteczki miękkie, z małymi główkami, dla noszących aparaty ortodontyczne z tak ściętymi włóknami, aby czyściły miejsca wokół aparatu, a dla osób starszych, mających protezy - specjalne szczoteczki z dwiema główkami. Coraz bardziej popularne są szczoteczki elektryczne lub na baterie, z wymiennymi główkami. Niestety, nie są tanie - kosztują od 70 do 300 zł. Dodatkowy komplet wymiennych główek to wydatek
ok. 25 zł. Szczotkują jednak zęby bardzo dokładnie a jednocześnie masują dziąsła, co zapobiega chorobom przyzębia (np. zapaleniu dziąseł).
Także kupując pastę do zębów, trzeba dobierać rodzaj odpowiedni do potrzeb. Pasty przeciwpróchnicze z optymalną zawartością fluoru i wapnia zatrzymują w zębach naturalny wapń, sprawiając, że są one znacznie mocniejsze. Niektóre zawierają ekstrakty roślinne - np. z szałwii i rumianku, które mają właściwości odkażające.
Pasty z sodą oczyszczoną pozwalają przywrócić naturalny poziom pH w ustach, redukują osad z przestrzeni międzyzębowych i linii dziąseł. Natomiast pasty wybielające usuwają osady i przebarwienia po kawie, papierosach, dzięki zawartości delikatnych substancji ściernych delikatnych dla szkliwa. Dla dzieci najlepiej wybierać specjalne pasty dla najmłodszych, o smaku, który nie zniechęca ich do codziennego szczotkowania zębów po każdym posiłku.Przychodzą z odsieczą
Do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, szczególnie gdy są ciasne, najlepiej używać nici. A po jedzeniu korzystać z wykałaczek, które pomogą oczyścić zęby z zalegających resztek jedzenia. Akcesoria te można dostać w prawie każdym sklepie kosmetycznym lub supermarkecie.
Do higieny jamy ustnej potrzebne są również specjalne płyny dezynfekujące (Elmex, Denivit, Dentosept, Colgate). Należy je stosować przed myciem zębów, ale można też częściej - po każdym posiłku. Odkażają one jamę ustną, działają antybakteryjnie, zapobiegają parodontozie i dodatkowo zapewniają świeży oddech. Niektóre rozjaśniają zęby. Dostępne są w aptekach bez recepty, kosztują od ok. 8 do ok. 17 zł.
Jeśli po posiłku nie jesteśmy w stanie umyć zębów lub ich wypłukać płynem, można wesprzeć się bezcukrową gumą do żucia. Okazuje się bowiem, że jej żucie do 20 minut po posiłku, pomaga chronić zęby przed próchnicą.

AWP


 Botoks

 Rzucamy palenie!

 Rzuć palenie!

 Nikotynowa Terapia...

 Odmładzanie twarzy...

 Implanty piersi

 Powiększanie piersi

 Przed operacją pla...

 Operacje plastyczn...

 Operacja plastyczn...

 Liposukcja

 Pielęgnacja skóry ...

 Włosy latem

 Zęby

 Piękna twarz

 Zadbane kolana

 Zabezpieczyć się p...

 Sposoby przedłużan...

 Rodzaje cery

 Pupa jak marzenie

 Pielęgnacja paznok...

 Paznokcie akrylowe

 Niesforne naczynka

 Ładne piersi, zadb...

 Jak wykonać pedicur

 Jak wybrać kosmety...

 Jak nakładać tusz ...

 Golarki dla Pań

 Depilowanie-ściera...

 Depilacja woskiem

 Papierosy a uroda

 Zęby po czterdzies...

 Dbajmy o zęby...

 Dla palaczy

 Vademecum makijażu

 Pielęgnacja oczu

 Kuchnia jest naszy...

 Pielęgnacja skóry

 Usta...

 Domowy sposób na m...

 Jak nakładać masec...

 Jak zadbać o usta....

 Jak zadbać o oczy....

 Przygotowania na b...

 Co nawilża skórę

 Co wysusza skórę

 Przewodnik po woda...

 Wpływ wody na skórę

 Jakiej wody używać...

 Wpływ wody na cerę

 Woda a nasze ciało

 Co szkodzi naszym ...

 Manicure - wersja ...

 Lakierowanie pazno...

 Francuski manicure