Firma
Dzielnica

Papierosy a uroda

Zmiany wyglądu skóry u palaczy tytoniu opisano po raz pierwszy już w 1856 roku. Od tamtego czasu zauważono i udokumentowano niekorzystny wpływ palenia na funkcjonowanie zdrowej skóry i wiele jej chorób.

Palenie tytoniu jest nie tylko wrogiem zdrowia, ale także urody. Szkodliwe substancje zawarte w dymie tytoniowym wpływają negatywnie na wygląd i funkcjonowanie skóry. Palaczki narażone są nie tylko na oszpecenie "tytoniową twarzą", ale także na wcześniejsze wystąpienie zmarszczek, opóźnione gojenie się ran i zaostrzenie wielu chorób skóry. Oto kilka informacji dla palących kobiet:

Cera osób palących z czasem traci różowe zabarwienie, staje się szorstka, blada i poszarzała, nierzadko ma rozszerzone naczynia. Udowodniono także, że szybciej się starzeje. Palenie tytoniu powoduje bowiem jej wysuszenie i ułatwia działanie wolnych rodników. Szkodliwe substancje zawarte w dymie tytoniowym są odpowiedzialne za obniżenie poziomu witamin A, C i E. Witaminy te między innymi chronią skórę przed działaniem wolnych rodników, utrzymują jej elastyczność, a także stymulują regenerację.

Palenie może spowodować obniżenie poziomu estrogenów, co wpływa na wystąpienie suchości skóry i zmniejszenie ilości włókien kolagenowych. Wszystko to przyczynia się u palaczy do szybszego powstawania nowych zmarszczek i pogłębiania już powstałych. Niekorzystny wpływ dymu tytoniowego na skórę dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Ale u kobiet zmiany następują szybciej i są znacznie bardziej widoczne. "Rzadko zwraca się uwagę na fakt, że palenie wzmaga też niekorzystne działanie na skórę promieni słonecznych, zwiększając wytwarzanie wolnych rodników i suchość skóry" - stwierdziła dr Anna Górkiewicz-Petkow z Kliniki Dermatologicznej AM w Warszawie.

Zapalenie jednego papierosa powoduje skurcz naczyń krwionośnych do 90 minut. Kurczenie się naczyń ogranicza dopływ do nich składników odżywczych.

Palenie tytoniu wpływa na opóźnienie gojenia się ran. Przedłużone gojenie się ran u osób palących można zaobserwować na przykład po operacjach plastycznych twarzy. U palaczy występuje więcej powikłań po liftingu i przeszczepach skóry.

Palenie tytoniu zaostrza także przebieg wielu chorób skóry - trądzika pospolitego, trądzika różowatego oraz łuszczycy. Powoduje również zmiany zapalne w obrębie błon śluzowych jamy ustnej, owrzodzenie języka i dziąseł oraz zwiększone ryzyko wystąpienia przerzutów w czerniaku.

Warning: pg_connect(): Unable to connect to PostgreSQL server: could not connect to server: Connection refused Is the server running on host "localhost" and accepting TCP/IP connections on port 5432? in /home/virt02/www/egocentrum/postgresql.php3 on line 5
Połączenie z bazą nie powiodło się...