Firma
Dzielnica

Łupież

Wstydzimy się go, bo sprawia, że włosy nie wyglądają zbyt estetycznie. Poza tym, jeśli się pojawia, przynosi same problemy. Na szczęście można się go pozbyć. I to na dobre.

Tylko u niewielkiego odsetka ludzi łupież jest objawem takich chorób, jak egzema czy łuszczyca. Najczęściej stanowi jedynie problem kosmetyczny. Jednak i wówczas należy z nim walczyć, ponieważ nie leczony może się nasilać. Najlepsze w tym wypadku są preparaty przeciwłupieżowe. Ale nie należy na nich poprzestawać.Komu zagraża
Rozwojowi łupieżu mogą sprzyjać różne czynniki, z których nie zdajemy sobie sprawy. Należą do nich

niewłaściwa dieta,

mycie włosów nieodpowiednimi szamponami,

zmęczenie,

stres,

zaburzenia hormonalne,

alergie

czynniki klimatyczne (mróz, upał, itd.).
Niektórzy dermatolodzy twierdzą też, że skłonność do łupieżu jest uwarunkowana genetycznie. Najczęściej jednak pojawia się on u osób, które tracą mikrobiologiczną równowagę skóry głowy.

Górna warstwa skóry odnawia się zazwyczaj w ciągu 28 dni. Jednak różne czynnik mogą spowodować, że ten proces zostaje znacznie przyspieszony, nawet do 4 dni.

Jeśli odnowa naskórka zostaje tak znacznie przyspieszona, może pojawić się łupież: widoczne na włosach duże skupiska złuszczających się komórek w postaci białych płatków. Często też towarzyszą mu inne przykre dolegliwości jak zwiększone wydzielanie łoju, przyspieszony rozwój mikroorganizmów czy przyspieszone złuszczanie się naskórka.Suchy i tłusty
Rozróżnia się dwa rodzaje łupieżu: suchy i tłusty. Podział ten wynika z faktu, że bardzo często nadmiernemu złuszczaniu naskórka towarzyszy nadmierne wydzielanie się łoju.

Łupież suchy - jest bardziej widoczny niż tłusty, bo wypada z włosów niemal przy każdym ruchu głowy. Można go jednak z łatwością wyczesywać.

Łupież tłusty - jest mniej widoczny, ale sprawia więcej problemów. Nasiąknięte łojem łuski przylegają mocno do skóry głowy i mogą odrywać się na przykład po użyciu szamponów o działaniu odtłuszczającym do włosów tłustych. Łój wówczas jest wymywany i łuski łatwiej się odrywają.Jak pozbyć się łupieżu
Jedynym sposobem na pozbycie się łupieżu jest usunięcie jego przyczyn. Jednak zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki, trzeba pamiętać, by:

nie drapać się i nie drażnić skóry głowy

nie szczotkować intensywnie włosów

zacząć stosować szampon przeciwłupieżowy.
Następnym krokiem będzie walka z przyczynami, a więc z niewłaściwą pielęgnacją włosów, złym sposobem odżywiania się i stresem.Jak pielęgnować włosy

Najlepiej myć je wtedy, kiedy tego wymagają, czyli nawet codziennie.

Przed myciem rozczesujemy je.

Po nałożeniu szamponu delikatnie masujemy.

Dokładnie spłukać włosy. Źle spłukane włosy i skóra głowy mogą przyczynić się do powstania łupieżu.
Włosom najlepiej służy naturalne suszenie. Jeśli jednak konieczne jest użycie suszarki to:

nie suszymy włosów nie wytartych dobrze ręcznikiem

strumień powietrza powinien być letni

dodatkową ochroną dla włosów będzie nałożenie przed suszeniem pianki lub żelu

suszymy włosy do momentu, gdy są jeszcze nieco wilgotneJak się odżywiać
Również odpowiednia dieta może zapobiec powstawaniu łupieżu. Ważne by przede wszystkim dostarczać organizmowi odpowiednie dawki witamin i składników mineralnych. Jednak nie chodzi o to, by jedne i drugie spożywać oddzielnie. Powinny one występować w diecie razem.

Składniki mineralne dzieli się na makro - i mikroelementy. Najważniejsze makroelementy to między innymi wapń, fosfor, magnez, sód czy potas. Mikroelementy - między innymi żelazo, magnez, cynk. Jeśli w diecie nie ma odpowiednich ilości składników mineralnych - ich miejsce mogą zastępować pierwiastki szkodliwe dla zdrowia człowieka, jak ołów czy rtęć.

Bardzo istotne też jest to, że niektóre składniki mineralne mają swoje "ulubione" witaminy, które ułatwiają ich przyswajanie. Żelazo na przykład jest lepiej przyswajane, jeśli występuje razem z witaminą C, a magnez, gdy towarzyszą mu witaminy z grupy B.

Odpowiednia dieta może także zabezpieczyć przed przedawkowaniem niektórych składników, co może być bardzo szkodliwe dla organizmu I osłabiać go. Na przykład za duże ilości witaminy A w organizmie powodują nadmierne wypadanie włosów, suchość skóry. Taki sam skutek może przynieść przyswajanie w za dużych ilościach selenu.
 Humor

 Łupież

 Na wypadanie włosów

 Jak wybrać dobrego...

 Walka z wypadaniem...

 Objawy siwienia

 Sposób na blondynkę

 Jak chronić włosy

 Lakier

 Pianka

 Żel

 Lotion

 Wosk