Firma
Dzielnica

Piersi


Aby piersi - atrybut kobiecości - były piękne, wymagają systematycznej pielęgnacji piersi, pozostały zdrowe - przede wszystkim higienicznego trybu życia i regularnych badań u lekarza. Nowotwór piersi rzadko dotyka bardzo młode kobiety. W Polsce jest mniej niż 100 przypadków zachorowań u kobiet przed trzydziestką. Wśród starszych - liczba zachorowań gwałtownie wzrasta, choruje co 16 Polka. Ryzyko rośnie z wiekiem. Guz może rozwijać się nawet przez 20 lat, ale może dać znać o sobie znacznie szybciej.
Warto zatem w porę zrobić wszystko, aby uniknąć choroby. Ponad połowa kobiet w Polsce ma zmiany w piersiach. Większość z nich jest niegroźna - są to torbiele, gruczolaki, włókniaki lub skupienia tkanki, tzw. mastopatia. Wcześnie wykryta zmiana w piersi (nawet nowotworowa) nie jest wyrokiem, przeważnie nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia, mimo to po zaobserwowaniu jakiejkolwiek nieprawidłowości w piersi powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Rozpoznanie choroby we wczesnym stadium pozwala na całkowite wyleczenie.
Jest kilka przyczyn powstawania nowotworów piersi. 5-15 proc. przypadków zachorowań ma podłoże genetyczne. Jeżeli ktoś z krewnych pierwszego stopnia (np. matka lub siostra) chorował na nowotwór, zwłaszcza sutka, powinnaś być czujna i od 20. roku życia regularnie badać się u lekarza ginekologa, który ma obowiązek zbadać Twoje piersi. Wszelkie obserwacje potwierdzają, że odżywiając się zdrowo i regularnie ćwicząc, zmniejszasz ryzyko zachorowania. Twoim sprzymierzeńcem w walce z rakiem jest też nie przejadanie się. Wysokokaloryczna dieta sprzyja powstawaniu wolnych rodników, a te powstawaniu nowotworów.

TERMINARZ BADAŃ.
20 lat - sama co miesiąc badać piersi, najlepiej kilka dni po miesiączce. 30 lat - zażądać od lekarza badania piersi co najmniej raz w roku oraz przynajmniej raz na 3 lata wykonywać badanie cytologiczne. 35-39 lat - zrobić pierwszą mammografię. 40-49 lat - wykonywać badanie mammograficzne co 2 lata. 50-60 lat - powtarzać badanie mammograficzne co roku. powyżej 60 lat - wykonywać badania według wskazań lekarza.
Wiele osób skarży się na towarzyszący im każdego dnia stres, który w wyższym stopniu przyczynia się do powstawania chorób. Stres powoduje uszkodzenie przysadki mózgowej produkcję hormonów.
Możesz sama zapobiegać chorobie. Polacy żyją 8-10 lat krócej niż ich dni sąsiedzi, a głównym powodem jest jakość ich życia. Tym osobom obcy jest też wysiłek fizyczny, przemieszczają się samochodami. Wciąż za mało z nas przeznacza wolny czas na pobyt w siłowni, aerobik i inną formę ruchu. Codzienna dieta zostawia wiele do życzenia. Podczas gdy jemy w pośpiechu, w dodatku posiłki ubogie w wartościowe składniki. W Warszawie przeprowadzono badania i porównujące zdrowie kobiet pracujących fizycznie i umysłowo. Okazało się, że kobiety, które nie zażywały ruchu, chorowały na nowotwór piersi dwa razy mniej niż te, których praca wymagała wysiłku fizycznego.
Na zdrowie piersi dobrze wpływają masaże.
Prawidłowo wykonany masaż (który można też wykonać samemu) poprawia krążenie krwi, dotlenia tkanki oraz pomaga szybciej usuwać toksyny z organizmu. Poprawia wygląd biustu, ujędrnia go. Masażu nie można wykonywać podczas miesiączki, a kobiety chore na łagodne nowotwory piersi mogą zdecydować się na taki zabieg konsultacji z lekarzem. Warto też pamiętać, że długotrwałe noszenie biustonosza tylko powoduje pogorszenie się krążenia krwi, ale również zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór. Obcisłą bieliznę powinno się nosić najdłużej 10 godzin dziennie.
Odbieraj sygnały.
Organizm zawsze informuje nas, że dzieje się z nim coś złego. Każdą dolegliwość konsultuj z lekarzem. Nie można lekceważyć np. bolesności i obrzmienia piersi. Ważną, ale doraźną rolę w ich łagodzeniu odgrywa magnez i witamina B 6, szczególnie wówczas, gdy objawy nasilają się przed miesiączką. Bogatym źródłem magnezu i witaminy B 6 są pełnoziarniste produkty zbożowe i zielono listne warzywa. Ale to nie usuwa przyczyny, tylko łagodzi skutki. Nieregularne krwawienia, bolesność i obrzmienie piersi przed miesiączką czy zły nastrój powinny nasuwać podejrzenie o problemy z poziomem hormonów, bardzo dziś powszechne.
Wyniki badań wykazały że,62 proc. dorosłych kobiet ma zmiany w piersiach (są to wspomniane torbiele, włókniaki i tłuszczaki, czyli tzw. mastopatia i nowotwory złośliwe). Większość tych zmian jest uwarunkowana nieprawidłowym poziomem hormonów w organizmie. Nadmiar lub niedobór któregoś z hormonów może być niebezpieczny dla zdrowia. Kiedy dolegliwości przedmiesiączkowe są wyjątkowo uciążliwe, powinnaś wykonać badanie krwi określające poziom hormonów. Jeśli okaże się, że masz za duży lub zbyt maty poziom któregoś z hormonów, lekarz może skierować Cię na badanie endokrynologiczne. Ustalenie poziomu hormonów nie jest badaniem pierwszej potrzeby, dlatego za analizę każdego hormonu (estrogeny, progestageny, sterydy lub pralaktyna) trzeba zapłacić 20-30 zł.
Skuteczne metody wczesnego rozpoznawania raka.
Najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet jest rak sutka. Zazwyczaj ma on postać guzka. W bardzo wczesnych stadiach guzek jest mały, niewyczuwalny, nie ujawnia się też żadnymi dolegliwościami, np. bólem. Może pozostać niezauważony nawet przez kilka lat. "Wykrycie niewyczuwalnego palcami guzka i prawidłowe leczenie pozwalają zachować pierś i dają możliwość na stuprocentowe wyleczenie", pisze prof. Wronkowski w książce "Piersi - uroda i problemy".
Zdrowie.
Najbardziej skuteczną metodą pozwalającą zlokalizować nawet zwapnienia w obrębie sutka, niewykrywalne innymi metodami, jest mammografia. Wykonuje się ją w przypadku podejrzenia o zmianę w piersi lub profilaktycznie według zaleceń lekarza. Po wykryciu zmiany w piersiach, konieczne jest wykonanie biopsji, czyli nakłucie guzka specjalną igłą i pobranie zmienionych komórek. Zabieg ten pozwala ustalić, czy zmiana jest łagodna, czy złośliwa. Wynik otrzymuje się w ciągu tygodnia. Mammografia jest mniej skuteczna u młodych kobiet, ponieważ ich piersi mają więcej tkanki gruczołowej, co utrudnia odróżnienie tkanki prawidłowej od zmienionej. Odpowiednim badaniem dla nich jest ultrasonografia sutka (USG). Na to badanie można zgłosić się w dowolnym czasie cyklu miesiączkowego, nie jest potrzebne skierowanie od lekarza. Przez kilka minut lekarz bada dokładnie piersi oraz pachy. Wynik otrzymuje się od razu w formie zdjęcia i opisu. Najlepiej przechować go do czasu następnej wizyty, aby lekarz mógł ustalić, czy nie pojawiły się zmiany. Badanie USG pozwala też ocenić rodzaj zmiany, wykrytej przez mammograf.
Czas jest Twoim wrogiem.
Lekarze twierdzą, że brak reakcji na sygnały organizmu oraz lęk przed wizytą u lekarza sprawiają, że większość nowotworów jest rozpoznawana za późno. Niewiele kobiet przeprowadza regularne samokontrole piersi. Najczęściej wykrywają nowotwór przypadkowo, np. podczas kąpieli, kiedy jest już bardzo duży. A to oznacza, że nowotwór sutka jest już w zaawansowanym stadium. Same badania piersi lekarze zalecają wykonywać od 20. roku życia, raz w miesiącu, najlepiej w tydzień po miesiączce, kiedy piersi nie są obrzmiałe.
Wykryłam guzek, co TERAZ ?
Jeżeli podczas samokontroli piersi wyczujesz w nich zmianę, np. zgrubienie pod skórą, zaczerwienienie brodawki sutkowej lub wydzielający się z niej płyn, koniecznie zgłoś się do lekarza ginekologa. Podczas wizyty lekarz powinien przeprowadzić z Tobą dokładny wywiad, a następnie zbadać piersi. Jeżeli potwierdzą się Twoje objawy, lekarz skieruje Cię na badania USG lub mammografię. Młodej, 25-30-letniej kobiecie zagrażają zazwyczaj gruczolako - włókniaki lub włókniaki, czyli guzki lite wypełnione tkanką łączną.
Wszyscy lekarze twierdzą, że lepiej zapobiec, niż leczyć. - Z inicjatywy lekarzy rodzinnych oraz Ośrodka Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie ruszył program badań profilaktycznych, które uchroniłyby przed zachorowaniem osoby z dziedziczną skłonnością do nowotworów, również piersi.
Nie zaniedbuj wizyt u lekarza, każdą dolegliwość konsultuj.
Na początku ze 125 rys. osób, które wypełniły przygotowane ankiety, lekarze wyłonią te ze szczególnymi predyspozycjami do nowotworów. Następnie w OND poddane zostaną dalszym badaniom klinicznym (m.in. mammografiom) i testom DNA. Diagnostyka molekularna pozwala ustalić, czy badana osoba nie jest nosicielem mutacji zwiększającej ryzyko zachorowania na raka. Jeśli tak, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zachoruje na raka, zanim ukończy 45 lat. Lekarze przewidują, że u ok. 2 rys. osób z grupy wysokiego ryzyka, nie mających żadnych objawów choroby, stwierdzą dziedziczną skłonność do raka. Program OND pozwoli rozpocząć profilaktykę u zdrowych, ale narażonych na chorobę osób, oraz wykryć i leczyć wczesne stadia nowotworów.
Gdzie się badać.
W Polsce jest około 500 mammografów, nie wszystkie jednak najlepszej jakości. Czy w związku z tym możemy mieć pewność, że wynik badania jest prawdziwy? Centrum Onkologii - Instytut i Polski Komitet Zwalczania Raka starają się sprawić, by kobiety miały pewność, że wynik badania jest prawdziwy. Przygotowano program przyznający certyfikaty. Dla Kas Chorych i Ministerstwa Zdrowia ustalono standard, jaki powinny spełniać mammografy w instytucjach, z którymi podpisują umowy. Te, które dysponują sprzętem złej jakości, nie uzyskają aprobaty na wykonywanie bezpłatnych badań.
O najbliższej placówce, która bezpłatnie wykonuje mammografię, modna dowiedzieć się w Kasie Chorych właściwej dla miejsca Twego zamieszkania lub dzwoniąc pod bezpłatny numer 0-800 464 884.
 Piękna skóra

 Piersi

 Nawilżacze skóry

 Masaż

 Cellulitis

 Zapachy

 Zabiegi solą

 Lecznicza siła wody

 Zadbajmy o siebie....

 Pielęgnacja ciała

 Badać się czy nie?

 Zdrowe odchudzanie

 Woda, woda, woda...

 Co i ile pić