Firma
Dzielnica

Woda, woda, woda...

Woda jest najważniejszym składnikiem każdego żywego organizmu - jej głównym zadaniem jest przenoszenie składników odżywczych do każdej komórki i tkanki oraz usuwanie produktów przemiany materii. Woda stanowi 60% każdego żywego organizmu.

Zapotrzebowanie na wodę jest bardzo trudne do ustalenia gdyż związane jest z wieloma czynnikami: wiekiem, aktywnością fizyczną, temperaturą otoczenia, wilgotnością powietrza. Kiedy człowiek jest zdrowy, przy małej aktywności fizycznej, temperaturze 20° C i niewielkiej wilgotności, zapotrzebowanie na wodę wynosi 2000-2800 ml. Przy bardzo intensywnym wysiłku i podwyższonej temperaturze otoczenia utrata wody przez skórę może wynosić 15 litrów na dobę. Intensywny wysiłek fizyczny powoduje wydzielanie znacznych ilości ciepła przez mięśnie, dlatego organizm ochładzając się wydziela duże ilości potu jest to naturalny mechanizm zapobiegający przegrzaniu. Stąd konieczność stałego dostarczania płynów.

Zaleca się na 20-30 min przed wysiłkiem fizycznym wypicie ok. 250 ml napoju lub wody oraz picie niewielkich ilości 100-200 ml co 10-20 minut aktywności fizycznej. Oczywiście duża porcja napoju musi być wypita po zakończeniu ćwiczeń. Nawodnienie tkanek zachodzi najszybciej jeżeli nie ma różnicy osmotycznej pomiędzy wypitym napojem a płynami ustrojowymi. Dlatego poleca się napoje izotoniczne o ciśnieniu osmotycznym, identycznym z płynami ustrojowymi (np. Dynamie Sport firmy Fortuna).

Pamiętajmy również, że wraz z potem poprzez skórę pozbyliśmy się znacznych ilości składników mineralnych: potasu, sodu, które należy natychmiast uzupełnić, aby nie dopuścić do przykrych konsekwencji fizjologicznych.

Najbardziej wskazana przez żywieniowców jest czysta woda mineralna (zawierająca niewielkie ilości składników mineralnych), wody mineralne, soki i napoje owocowe (szczególnie te z witaminami i składnikami mineralnymi) oraz napoje izotoniczne - najszybciej wyrównujące niedobory składników mineralnych i energii w mięśniach.
 Piękna skóra

 Piersi

 Nawilżacze skóry

 Masaż

 Cellulitis

 Zapachy

 Zabiegi solą

 Lecznicza siła wody

 Zadbajmy o siebie....

 Pielęgnacja ciała

 Badać się czy nie?

 Zdrowe odchudzanie

 Woda, woda, woda...

 Co i ile pić