Firma
Dzielnica

Badać się czy nie?


MORFOLOGIA KRWI

EGK

OGÓLNE BADANIE MOCZU

POMIAR CIŚNIENIA KRWI

BADANIE WZROKU

BADANIE STOMATOLOGICZNE

BADANIE SŁUCHU

BADANIE GINEKOLOGICZNE I CYTOLOGICZNE

SAMODZIELNE BADANIE PIERSI

MAMMOGRAFIA LUB USG PIERSIMORFOLOGIA KRWI

Po co? Pozwala wykryć m.in. anemię, alergie, cukrzycę, stany zapalne i choroby pasożytnicze. Ułatwia stwierdzenie skuteczności niektórych leków. Niezbędna, gdy chcesz stosować środki antykoncepcyjne. Robiąc morfologię krwi, poproś o oznaczenie OB (jego wysoki poziom może oznaczać stan zapalny, chorobę krwi, a nawet nowotwór).

Jak często? Raz w roku.

Na czym polega? Krew pobiera się zwykle z żyły w zgięciu łokcia. Pilnuj, by robiono to jednorazową igłą i strzykawką - ustrzeżesz się zakażenia żółtaczką wszczepienną! Najpierw staw się na badanie rano, koniecznie na czczo. Jeśli badasz się po południu, pamiętaj, iż ostatni posiłek wolno ci zjeść nie później niż dziesięć godzin przed pobraniem krwi. Uwaga: dieta ograniczająca liczbę kalorii, przyjmowanie antybiotyków i leków uspokajających oraz używki (papierosy, alkohol, narkotyki) mogą wpłynąć na wynik badania.

Gdzie i za ile? W każdy laboratorium analitycznym. Bezpłatnie podczas badań okresowych lub ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu. Bez skierowania 10 - 25 zł.EKG

Po co? Wykrywa chorobę wieńcową i przebyty zawał mięśnia sercowego. Zalecane zwłaszcza osobom, w których rodzinach występowały choroby serca.

Jak często? Po czterdziestce należy je wykonywać nie rzadziej niż co trzy lata, po pięćdziesiątce co roku.

Na czym polega? Do rąk, nóg i klatki piersiowej mocuje się elektrody, które rejestrują pracę serca. Przed badaniem należy kilka minut odpocząć.

Gdzie i za ile? W każdej pracowni wyposażonej w aparat do EKG. Bezpłatnie w czasie badań okresowych albo ze skierowaniem do lekarza pierwszego kontaktu lub z zakładu pracy. Bez skierowania ok. 10 zł.      OGÓLNE BADANIE MOCZU

Po co? Pozwala wykryć cukrzycę, żółtaczkę, choroby nerek i układu moczowego oraz problemy z wątrobą.

Jak często? Raz w roku. Zawsze przy bólu pęcherza i nerek lub jeśli zauważysz w moczu krew (idąc do lekarza, od razu weź ze sobą próbkę moczu - zaoszczędzisz czas, bo lekarz i tak zleci to badanie).

Na czym polega? W aptece lub w laboratorium kup specjalny jałowy pojemnik. Możesz też zebrać mocz do szklanej buteleczki z zakrętką - obie części bardzo dokładnie wyszoruj i wypłucz, wyparz wrzątkiem i wysusz. Rano najpierw podmyj się, najlepiej pod prysznicem, i oddaj mocz, zbierz go do naczynia z tzw. środkowego strumienia. Próbka musi być dostarczona do laboratorium tego samego dnia do południa (nie wolno jej trzymać w lodówce).

Gdzie i za ile? W każdym laboratorium analitycznym. Bezpłatnie podczas badań okresowych lub ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu. Bez skierowania 6 - 11 zł.POMIAR CIŚNIENIA KRWI

Po co? Pozwala wykryć nadciśnienie prowadzące m.in. do niewydolności nerek oraz zawału i udaru mózgu. Wykrywa także zbyt niskie ciśnienie oraz (szczególnie niebezpieczne !) raptowne skoki ciśnienia.

Jak często? Podczas każdej wizyty u lekarza (nawet jeśli przychodzisz z banalnym przeziębieniem), nie rzadziej niż raz do roku.

Na czym polega? Lekarz zakłada na ramię elastyczny mankiet ciśnieniomierza, połączony z manometrem. Pompuje mankiet, po czym wypuszcza z niego powoli powietrze, osłuchując jednocześnie stetoskopem (słuchawki lekarskie) zgięcie ręki w łokciu.

Gdzie i za ile? W każdej przychodni, bezpłatnie, bez skierowania.      BADANIE WZROKU

Po co? Pozwala wykryć wady wzroku, jaskrę, nadciśnienie tętnicze i cukrzycę we wczesnym stadium (gdy możliwe jest całkowite wyleczenie). Badanie dna oka pozwala także rozpoznać choroby nerek, wątroby i serca.

Jak często? Po trzydziestce co trzy - pięć lat, po czterdziestce co dwa - trzy lata, po pięćdziesiątce raz w roku.

Na czym polega? Klasyczne badanie ostrości wzroku (odczytywane z tablicy rzędów liter lub cyfr) często wspiera badanie komputerowe: trzeba skupić wzrok na czarnej kropce na monitorze, a urządzenie zmierzy w tym czasie ostrość wzroku i ustali ewentualną wadę. Lekarz obejrzy też dno oka i zbada twoje pole widzenia. Pokaże ci też kolorowe tablice, by sprawdzić, jak rozpoznajesz barwy.

Gdzie i za ile? W każdym gabinecie okulistycznym. Bezpłatnie w okresie badań okresowych albo ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu lub z zakładu pracy. Bez skierowania 30 - 50 zł.BADANIE STOMATOLOGICZNE

Po co? By nie dopuścić do poważnych ubytków, oszczędzić sobie bólu i wydatków.

Jak często? Raz na pół roku.

Na czym polega? Lekarz uważnie obejrzy twoje zęby i dziąsła. W przypadku niewielkich ubytków od razu zakłada plombę, a jeśli ząb wymaga leczenia kanałowego, kieruje najpierw na prześwietlenie.

Gdzie i za ile? Teoretycznie bezpłatnie, ale tylko dla zdeterminowanych (kolejki, długie terminy i materiały gorsze niż w prywatnych przychodniach). Lecząc się prywatnie, wybieraj lekarzy, którzy podpisali umowę z twoją kasą chorych - możesz wtedy liczyć na częściowy (niewielki) zwrot kosztów. W prywatnej klinice przegląd zwykle jest bezpłatny. Niewielka plomba kosztuje 50 - 75 zł.BADANIE SŁUCHU

Po co? Pozwala wykryć zaburzenia i ubytki słuchu, stany zapalne i ewentualne przebicie błony bębenkowej oraz nowotwór ucha (na szczęście bardzo rzadki). Może być podstawą do ubiegania się o rentę, odszkodowania lub uznanie twojej przypadłości za chorobę zawodową.

Jak często? Po trzydziestce co pięć lat, po czterdziestce co trzy - pięć lat, po pięćdziesiątce co dwa - trzy lata. Jeśli pracujesz w hałasie, badaj słuch raz w roku.

Na czym polega? Badanie audiometryczne (sprawdzanie jakości słuchu) wygląda zawsze tak samo: lekarz szepce, a ty z drugiego kąta gabinetu powtarzasz jego słowa. Druga część badania to wziernikowanie uszu: lekarz zagląda w kanały uszne, sprawdzając, czy nie ma w nich żadnych narośli, i kontroluje błonę bębenkową.

Gdzie i za ile? W każdym gabinecie laryngologicznym. Bezpłatnie w czasie badań okresowych lub ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu lub z zakładu pracy. Bez skierowania 30 - 50 zł.BADANIE GINEKOLOGICZNE I CYTOLOGICZNE

Po co? By wykryć jak najwcześniej wszelkie stany zapalne pochwy oraz ewentualne torbiele i nieprawidłowości w budowie macicy. Cytologia (badanie wymazu z pochwy) pozwala rozpoznać infekcje, stwierdzić nadżerkę, a także zagrożenie nowotworem.

Jak często? Co najmniej raz w roku. Zawsze, gdy zauważysz coś niepokojącego, potrzebujesz środków antykoncepcyjnych i przed planowanym zajściem w ciążę.

Na czym polega? Siadasz na fotelu ginekologicznym. Lekarz ogląda srom, po czym, umieszczając w pochwie dwa palce, bada od zewnątrz drugą ręką wewnętrzne narządy płciowe. Używając wziernika, ogląda też szyjkę macicy. Wymaz z pochwy pobiera się drewnianą lub metalową szpatułką (lekarz ogląda go na miejscu pod mikroskopem lub przekazuje do laboratorium analitycznego - wtedy na wynik czeka się dwa - trzy dni). Wizycie u ginekologa zawsze powinno towarzyszyć badanie piersi w ramach profilaktyki antynowotworowej.

Gdzie i za ile? W każdym gabinecie ginekologicznym, bez skierowania. Bezpłatnie w ramach badań okresowych. Prywatnie 30 -50 zł, cytologia dodatkowo 20 - 35 zł.SAMODZIELNE BADANIE PIERSI

Po co? Badanie piersi pozwala na wykrycie raka we wczesnym stadium, gdy jest on całkowicie wyleczalny. W Polsce tylko ok. 40% zmian nowotworowych jest wykrywanych samodzielnie przez kobiety (w Europie Zachodniej 90%).

Jak często? Raz w miesiącu, po zakończeniu miesiączki. Po menopauzie zawsze tego samego dnia miesiąca.

Na czym polega? Zapamiętaj naturalny kształt i położenie piersi oraz brodawek. Piersi obmacuje się opuszkami palców, sprawdzając, czy nie ma zgrubienia lub guzka (również w okolicy od obojczyka do pachy). Nie każda zmiana jest nowotworem, ale każda to powód, by natychmiast iść do lekarza !

Gdzie i za ile? We własnym domu, przed lustrem i pod prysznicem. Dokładną instrukcję otrzymasz bezpłatnie w każdej przychodni. W razie wątpliwości poproś ginekologa o pierwszą lekcję.MAMMOGRAFIA LUB USG PIERSI

Po co? Pozwala wykryć wszelkie guzki i inne zmiany, które przeoczyłaś, badając samodzielnie piersi, lub te, które były niewyczuwalne (zbyt małe albo umiejscowione zbyt głęboko). Szybko się wyjaśni, czy to niegroźna torbiel, czy może guzek, który trzeba dokładniej przebadać i ewentualnie usunąć.

Jak często? Po czterdziestce co dwa - trzy lata (zawsze decyduje lekarz). Zawsze, gdy coś cię zaniepokoi.

Na czym polega? USG: lekarz przykłada sondę emitującą ultradźwięki i przesuwa nią wolno po skórze, obserwując na monitorze wnętrze piersi; wynik badania jest znany natychmiast. Mammografia: pierś prześwietla się niewielką dawką promieni rentgenowskich; trzeba poczekać na wywołanie i opis (kilka godzin, czasem nawet tydzień).

Gdzie i za ile? W każdej pracowni wyposażonej w odpowiedni sprzęt. Bezpłatnie w czasie badań okresowych lub ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu. Bez skierowania: USG 35 - 50 zł, mammografia 80 - 110 zł.
 Piękna skóra

 Piersi

 Nawilżacze skóry

 Masaż

 Cellulitis

 Zapachy

 Zabiegi solą

 Lecznicza siła wody

 Zadbajmy o siebie....

 Pielęgnacja ciała

 Badać się czy nie?

 Zdrowe odchudzanie

 Woda, woda, woda...

 Co i ile pić