Firma
Dzielnica

Aerobik

Moda na aktywny wypoczynek sprawia, że co raz cześciej ćwiczymy w grupie korzystając z rosnących jak grzyby po deszczu fitness klubach. Gimnastyka pomaga schudnąć, wymodelować sylwetkę, odreagować. To także doskonały sposób na zatrzymanie biologicznego zegara. Regularny trening aerobowy zwiększa odporność organizmu, dotlenia go, polepsza wchłanianie tlenu i wykorzystanie wapnia, a zatem zapobiega osteoporozie, uaktywnia nasz naturalny system obrony przed wolnymi rodnikami, zapobiega utracie jędrności ciała, słowem - opóźnia proces starzenia. Ćwiczenia takie powinny być przede wszystkim relaksem i przyjemnością. Ćwiczenia za trudne lub zbyt wyczerpujące mogą stać się udręką i szybko się wtedy zniechęcimy. Musimy wybrać rodzaj najbardziej nam odpowiadający: czy dynamiczne, wytrzymałościowe (aerobik), czy raczej statyczne siłowe (TBC, BBS, circuit). Ważne jest także co chcemy osiągnąć: utrzymać dobrą kondycję , odprężyć się czy schudnąć, wyszczuplić nogi albo ujędrnić pośladki. Poradź się instruktora prowadzącego zajęcia jaki rodzaj ćwiczeń będzie dla ciebie odpowiedni.. Aby osiągnąć zadowalające wyniki dobrze jest odwiedzać klub dwa, a nawet trzy razy w tygodniu. Zajęcia, tak jak inne formy gimnastyki zaczynają się od rozgrzewki, następnie przez około 45 min "tańczymy" według mniej lub bardziej skomplikowanego układu choreograficznego, na zakończenie rozciągamy mięśnie. Oczywiście istnieje mnóstwo podziałów i rodzajów aerobików np. funky, kangoo, street czy nowość- tae bo.
Jeżeli chcemy kształtować wytrzymałość to powinno się wybrać Hi / Lo Combo - ta forma jest przeznaczona dla osób o dużej sprawności układu krwionośnego i oddechowego. Pełna nazwa tej formy brzmi High Low Impact Aerobics, co oznacza stosowanie ćwiczeń o wysokiej i niskiej intensywności. Spotykana jest również lekcja wyłącznie Hi o bardzo wysokiej intensywności, podczas której częstotliwość skurczów serca sięga nawet powyżej 85 % wartości maksymalnej tętna. Podobny efekt osiąga się podczas lekcji Cardio Hi / Lo, która jest wydłużona do 1,5 godziny.
Jeśli chcemy kształtować wytrzymałość siłową to wybieramy formę, w której wykonujemy ćwiczenia wzmacniające zarówno w pozycjach stojącej jak i izolowanych pozycjach niskich. Charakterystyczną cechą pracy są tutaj wielokrotnie powtarzane ruchy z wykorzystaniem różnorodnych napięć o charakterze izometrycznym. Lekcje wzmacniające realizowane są przy użyciu gum i taśm dynamicznych oraz ciężarków. Najczęściej spotykane nazwy to Body Toning, Body Sculpting, Body Shaper.
Jeżeli chcesz połączyć dwie cechy w treningu i kształtować siłę i wytrzymałość to wybierz formę, której lekcje są realizowane przez połączenie na przemian występujących części kształtujących wytrzymałość poprzez stosowanie układów choreograficznych oraz ćwiczeń oporowych. Spotykane zajęcie z tej grupy to Aerobik, Step, Kangoorobik, Spinning.Kilka najpopopularniejszych rodzajów przedstawiam niżej:

Fat burning (z ang. spalanie tłuszczu) - osoby wykonują w takt niezbyt szybkiej muzyki bardzo proste, niezbyt męczące ćwiczenia, tworzące nieskomplikowany układ choreograficzny. Nie ma mowy o skokach, wymachach czy energicznych ruchach. Tajemnicą sukcesu jest bowiem taki trening, który pozwala utrzymać stałe tętno 120-130 uderzeń na minutę, bo wtedy najłatwiej pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej.

BBS (brzuch-biodra-stretching) - gimnatykujemy się na matach, wykonując po około 200-300 powtórzeń na poszczególne części ciała. Zajęcia rozpoczynają się rozgrzewką, potem przez 15 min. ćwiczymy mięśnie brzucha, następnie przez 20 min. uda i pośladki, ostatnie 10 min. to ćwiczenia rozciągające. Ze względu na dużą liczbę powtórzeń BBS jest bardzo skuteczny i daje szybkie efekty.

Step - polega na rytmicznym wchodzeniu na specjalną platformę, kroki są ułożone w sekwencje, dzięki czemu ćwiczenia nie są monotonne. Step wymaga dobrej koordynacji ruchów oraz poczucia rytmów i podobnie jak aerobik trenują go chętnie młode osoby.Wysokość stepu podczas ćwiczeń może być różna i uzależniona jest od kondycji i stopnia opanowania sekwencji kroków. Rezutat to zgrabne uda i jędne pośladki.

TBC (total body condition- ogólna kondycja) - ćwiczenia są dość spokojne, statyczne. Wykorzystuje się różne przyrządy np. ciężarki, drążki , taśmy gumowe, niewielkie sztangi, maty. Układ jest dość łatwy i nie ma w nim żadnych ryzykownych ewolucji, skoków, które mogą spowodować kontuzję. Po rozgrzewce wykonuje się ćwiczenia z przyrządami i na matach, a na zakończenie stretching. Dzięki TBC modelujemy sylwetkę.

Circuit training (kształtowanie sylwetki) - ten charakter ćwiczeń, rozwijający poszczególne partie mięśni, ma raczej charakter siłowo- wytrzymałościowy. Co około 5 min. zmienia się tempo i charakter ćwiczeń. Przeważnie proste, ale dynamiczne kroki na stepie przeplatają się ze statycznymi ćwiczeniami siłowymi z przyrządami. Obciążenie nie powinno być duże i zawsze dostosowanego do naszych możliwości. Każdy przyrząd ma na celu rozwijać określoną grupę mięśni.
Znakomitym uzupełnieniem wizyty w fitness klubie jest masaż. Będzie on odprężeniem dla zmęczonych mięśni, polepszy ukrwienie skóry, przyśpieszy przemianę materii. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych można pójść do sauny. Potem warto skorzystać z solarium albo usług fryzjera i kosmetyczki. Wyjdziecie wtedy z klubu nie tylko zrelaksowane, ale i eleganckie!!NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE KLUBU?

Zorientuj się, czy w pomieszczeniach klubu (np. salach treningowych, kabinach prysznicowych) panuje czystość.

W każdym klubie powinien znajdować się prysznic! Po zajęciach naprzemienny zimny -ciepły tusz odświeży ciało.

Sprawdź, czy sale treningowe są przestronne i dobrze wietrzone, a urządzenia sprawne i czyste.

Zwróć uwagę jak wykonuje swoje obowiązki instruktor. Powinien zapytać o twój stan zdrowia i pomóc w wyborze treningu. W dobrym klubie instruktor przebywa cały czas na sali ćwicząc razem z grupą lub kontrolując trening.


Warning: pg_connect(): Unable to connect to PostgreSQL server: could not connect to server: Connection refused Is the server running on host "localhost" and accepting TCP/IP connections on port 5432? in /home/virt02/www/egocentrum/postgresql.php3 on line 5
Połączenie z bazą nie powiodło się...