Firma
Dzielnica

Implanty piersi

Nowoczesna epoka powiększania piersi zaczęła się w 1962 roku. Wtedy to Cronin i Gerow wszczepili pierwsze protezy piersi wypełnione żelem silikonowym. Od tego czasu są one używane głównie w operacjach kosmetycznych (80%) oraz do rekonstrukcji piersi po amputacji z powodu raka.

Protezy piersi możemy podzielić ze względu na ich:
 • powierzchnię - chropowate (teksturowane) lub gładkie
 • wypełnienie - żel silikonowy o różnych stopniach spoistości, roztwór soli fizjologicznej, hydrożel, polivinyl pyrolide (PVP)
 • podstawę - okrągłe lub profilowane (anatomiczne)
 • profil - wysoki (HP), niski (LP), średni (MP)
 • wielkość - od 100cc do 800cc

Wszystkie dostępne na rynku implanty piersi mają zewnętrzną powłokę silikonową.

Czym jest silikon?

Silikon jest otrzymywany z krzemionki występującej w naturze, która w połączeniu z tlenem daje sylikat lub dwutlenek krzemu. A SiO2 to nic innego jak kwarc, piasek, czyli jedna z najczęściej występujących substancji na ziemi. Po obróbce chemicznej sylikatu powstaje polimer krzemioorganiczny zwany silikonem. Może on występować w postaci płynnej, żelu lub gumy. Jego zalety to wysoka biokompatybilnosć (nie "kłóci się" z organizmem), nietoksyczność, nie powoduje alergii i jest odporny na biodegradację (usuwania z organizmu). Odpowiedź tkankowa na silikon jest ograniczona do słabej odpowiedzi organizmu na ciało obce - a mianowicie do wytworzenia torebki łącznotkankowej.

Badania kobiet z wszczepionymi wkładkami silikonowymi nigdy nie wykazały zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi. Na całym świecie żyje kilka milionów kobiet z implantami silikonowymi (rocznie w samej Ameryce Północnej wykonuje się od 1-2,5 miliona zabiegów). Wśród tej populacji ryzyko zachorowania na raka piersi jest takie samo jak w populacji kobiet bez implantów, tj. na 9 kobiet 1 zachoruje na nowotwór piersi. Podobnie ma się sprawa z chorobami autoimmunologicznymi - nie udowodniono ich związku z implantami silikonowymi.

Zastosowania silikonu w chirurgii plastycznej to implanty piersiowe w operacjach powiększenia piersi oraz w rekonstrukcjach piersi po amputacji, implanty do modelowania twarzy, implanty ściany oczodołu po złamaniach twarzoczaszki, ekspandery tkankowe, protezy jądra, sztuczne stawy palców, jako opatrunki w leczeniu blizn.

Oprócz zastosowań w chirurgii plastycznej silikon możemy spotkać w innych działach medycyny - chirurgii dziecięcej (przetoki w wodogłowiu),kardiochirurgii (sztuczne zastawki, rozruszniki serca), ortopedii (sztuczne stawy). W codziennym życiu silikon spotykamy w licznych kosmetykach (samoopalacze, kremy do rąk, mydło, antyperspiranty), gumie do żucia, smoczkach dla niemowląt.

Powierzchnia implantów może być gładka lub teksturowana. Implanty teksturowane są lepsze, gdyż lepiej się "trzymają" w wytworzonej dla nich kieszeni oraz istnieje mniejsze prawdopodobieństwo powstania tzw. torebki przykurczającej Beckera.


Najczęściej stosowane są implanty napełnione silikonem lub solą fizjologiczną (0,9 % NaCl), czyli substancją będącą składnikiem każdej komórki organizmu.
Silikon używany w protezach ma różne stopnie spoistości.
 • standardową - tzn. proteza jest miękka, elastyczna, o konsystencji zbliżonej do tkanki piersi,
 • średnią - to silikon trochę bardziej twardy, dla osób pragnących bardziej spoistej piersi,
 • wysoką - żel ten jest bardzo gęsty, dzięki czemu utrzymuje nadany my kształt, i nie ulega przemieszczeniu w obrębie swojej torebki, ten rodzaj żelu wykorzystywany jest do produkcji implantów anatomicznych, tzn. w kształcie łzy.

Porównując te dwa rodzaje protez - silikonowe i solne - można powiedzieć, że implanty silikonowe są bardziej miękkie w dotyku niż solne. Poza tym wadą protez solnych jest możliwość wycieku płynu, co powoduje konieczność wymiany protezy (najczęściej po 5-10 latach).

Niektóre pacjentki boją się o wytrzymałość protez. Niektóre z firm (posiadające droższe, najlepsze implanty) stosują tzw. politykę bezterminowej wymiany protez. To znaczy, że gdyby nastąpiło opróżnienie protez solnych lub przerwanie powłoki silikonowej (np. po bardzo silnym urazie klatki piersiowej - poważny wypadek samochodowy) pacjentka otrzymuje nowe implanty bez ponoszenia kosztów.

Co się dzieje z zawartością protez w przypadku ich pęknięcia?

Zarówno sól fizjologiczna jak i silikon wydostają się do torebki łącznotkankowej wytworzonej dookoła protezy. Wtedy potrzebna jest operacja polegająca na usunięciu protezy, torebki łącznotkankowej i implantacji nowej protezy.

Kształt implantów

Kształt implantów może być okrągły w podstawie i profilu lub owalny w kształcie łzy (anatomiczny). Profil (stosunek okrągłej podstawy do wysokości) protez może być wysoki (high profile, HP), niski (low profile, LP), standardowy (moderate profile, MP).
I tak np. silikonowa proteza 225cc (wg katalogu firmy Mentor):
 • profilu HP ma średnicę podstawy 10,2cm; wysokość 4,3cm
 • profilu LP ma średnicę podstawy 11,4cm; wysokość 3,0cm
 • profilu MP ma średnicę podstawy 10,9cm; wysokość 3,5cm
Protezy o profilach HP są zalecane Paniom o wąskiej klatce piersiowej (gdyż mają najwęższą podstawę i są najbardziej wysunięte do przodu), a protezy LP - dla Pań o szerokiej klatce piersiowej.

Protezy anatomiczne mają kształt łzy (wyglądem przypominają pierś kobiecą) - węższa góra, szerszy dół. Aby zachować kształt są one wypełnione najbardziej spoistym żelem silikonowym. Ich cena jest o 50% większa niż protez o okrągłej podstawie.

Aby uzyskać więcej informacji prosimy wypełnić formularz:

www.iqmedica.pl/formularz
lub
wysłać maila na biuro@iqmedica.pl
lub
skontaktować się bezpośrednio z konsultantem
od pon. do piąt. w godz. 9.00 - 17.00
(22) 4656 800, fax (22) 4656 802


Warning: pg_connect(): Unable to connect to PostgreSQL server: could not connect to server: Connection refused Is the server running on host "localhost" and accepting TCP/IP connections on port 5432? in /home/virt02/www/egocentrum/postgresql.php3 on line 5
Poł±czenie z baz± nie powiodło się...