Firma
Dzielnica

Rakieta dla młodzieży oraz dorosłych rozpoczynających grę w tenisa

Tenis jest bardzo trudną technicznie dyscypliną sportu. Skomplikowany proces uczenia techniki można jednak skrócić używając odpowiedniego sprzętu. Powinien on charakteryzować się niewielką wagą rakiety ułatwiającą manewrowanie, odpowiednio dużą wielkością główki oraz sztywnością ramy. Im mniejsza główka tym większa jest kontrola nad piłką. Taki sprzęt wybierają głównie zawodowcy. Wiele pozostałych rakiet charakteryzuje się większą główką, co może niekiedy pomóc w stawianiu pierwszych kroków na korcie.
Sztywna rama rakiety tenisowej może być zarówno zaletą jak i wadą., prowadzącą do kontuzji ramienia lub barku grającego. Dla uniknięcia tego, w niektórych modelach rakiet zastosowano specjalne urządzenie , które tłumi nadmierne drgania wywołane sztywnością ramy, nie pozwalając im na "wyjście" poza obręb rakiety. Jeżeli takiego urządzenia nie ma w rakiecie nie stanowi to problemy - wystarczy kupić specjalnie do tego celu przeznaczone gumki, które umieszczane są na naciągu rakiety.
Kilkadziesiąt lat temu rakiety były drewniane, potem metalowe. Podstawową wadą był ich ciężar utrudniający manewrowanie.
Z czasem udoskonalano technologie produkcji sprzętu tenisowego.
Dzisiaj materiały takie jak: twaron, grafit, kewlar, ostatnio tytan pozwoliły na skonstruowanie bardzo lekkich rakiet. Na rynku znajduje się w miarę szeroka gama rakiet o zbliżonych parametrach. Kupując rakietę należy zwrócić uwagę żeby ciężar jej nie przekraczał 280 gramów.
Pozostaje nam jeszcze sprawa właściwego doboru uchwytu do wielkości naszej dłoni.. Pomocne są informacje zawarte na każdej rakiecie. Tzw. Metoda amerykańska określa obwód rączki cyframi od 0 do 5, natomiast metoda angielska określa obwód rączki w calach od 4 do 4 i 5/8 cala. Rozmiar 0 odpowiada 4 calom, 2 -4 1/8, 3 -43/8, 4 - 41/2, 5 - 4 5/8. Dodatkowo firmy często umieszczają oznaczenie wagi rakiety. W tym celu stosuje się odpowiednie symbole M - średnia, L - lekka, SL - super lekka, XSL extra super lekka. Prawidłowy uchwyt to taki, gdy pomiędzy kłębem kciuka a opuszkami palców dłoni trzymającego rakietę mieści się palec wskazujący drugiej ręki.
Przy obecnej technologii produkcji rakiet, kiedy tak zwany punkt komfortowy trafienia piłki "sweet spot" w rakietach amatorskich jest bardzo duży, możemy stosować rączkę nieco cieńszą. Pozwala to na lżejsze trzymanie rakiety i zaciskanie uchwytu tylko przy uderzaniu piłki a mniej precyzyjne trafienie nie powoduje przemieszczenia rakiety w dół.
Równie ważny w rakiecie tenisowej jest odpowiedni naciąg. Przy doborze należy kierować się jego elastycznością. Siła z jaką powinny być naciągane rakiety jest zazwyczaj podawana przez producenta a zależy od ramy rakiety. Tolerancja wynosi +2, -2 kg i może zależeć na przykład od rodzaju piłek. Naciągi maja niestety jedną wadę, trzeba je często wymieniać. Nie jest to problem gdyż możemy znaleźć wiele punktów serwisowych oferujących naciąganie rakiet.
Pamiętajmy jednaj by nie oddawać swojego sprzętu w niepewne ręce.
Niektóre sklepy oferują tak zwane rakiety testowe co oznacza, że przed decyzją o zakupie możemy spróbować kilku różnych modeli. W zasadzie zawsze powinniśmy spróbować.
Zawodnik, niezależnie od tego czy dopiero zaczyna czy gra już kilka ładnych lat, czuje którą rakieta gra mu się dobrze. Ma ona bowiem to do siebie, że dobrze leży w ręku niczym szyty na miarę garnitur. A każdy z graczy ma inne predyspozycje fizyczne i preferuje różny styl gry. W związku z powyższym musimy wybrać tą rakietę, którą gra nam się zdecydowanie najlepiej i z którą czujemy się wygodnie.
W przypadku gdy sklep odmówi nam wydania rakietę testowej powinnyśmy poprosić o radę znajomych, trenerów lub zawodników, ludzi pracujących w klubach tenisowych. Oni zawsze będą nam służyć pomocą.

Nie słuchajmy natomiast porad sprzedawców, którzy chcąc na nas zarobić i korzystając z braku naszego doświadczenia, będą próbowali sprzedać nam rakiety bardzo drogie - najnowsze modele, tzw. sprzęt który sam gra. Czegoś takiego po prostu nie ma, a to jak wypadniemy na korcie zależy od naszych chęci, zacięcia i może trochę szczęścia. Na pewno nic nie stoi na przeszkodzie aby po prostu spróbować i samemu przekonać się na czym ta gra polega. Większość osób które tak postąpiły twierdzi, że było warto. Zapraszamy więc na kort. Humor


Warning: pg_connect(): Unable to connect to PostgreSQL server: could not connect to server: Connection refused Is the server running on host "localhost" and accepting TCP/IP connections on port 5432? in /home/virt02/www/egocentrum/postgresql.php3 on line 5
Połączenie z bazą nie powiodło się...