Firma
Dzielnica

Taktyka

Gra singlowa       

Wysokie piłki w środek kortu.
Środkowa część kortu jest dla uściślenia zaznaczona na obrazku obok. Ale nie jest to strefa gdzie piłka spada, tylko strefa skąd ją odbierasz.
Kiedy ustawiasz się do odebrania takiej piłki możesz się spodziewać dwóch rzeczy: po pierwsze przeciwnik jest raczej w pozycji defensywnej, a po drugie skoro przeciwnik jest w defensywie to znaczy, że jest możliwość ścięcia piłki co zakończy się punktami na twoją korzyść.
Przy tego rodzaju piłkach masz dwie możliwości: 1. możesz ściąć piłkę zdobywając punkty, 2. możesz odbić mocną, ale niekończącą piłkę, aby wygrać następną.

Rzeczą oczywistą jest, że powinienneś obrać cel i trafić w niego. Są cztery podstawowe miejsca w które możesz skierować piłkę przy takich zagraniach (rysunek powyżej), to którą wybierzesz zależy od pozycji przeciwnika na korcie. Uderzenie należy wykonać kiedy piłka znajduje się ponad siatką, wtedy można jej nadać największą prędkość.

Jeśli zdecydowałeś się na rozegranie, najlepiej jest wykończyć akcję w dwóch uderzeniach. Pierwsza uderzona przez Ciebie piłka najlepiej żeby była podkręcona, co utrudni odebranie jej przeciwnikowi, jeśli uda mu się obronić, co jest dosyć prawdopodobne, jego piłka będzie łatwa do zripostowania jeszcze zanim spadnie na kort (volley). Można ją posłać w punkty zaznaczone na rysunku, lub skierować na kort zaraz przy siatce.                   
Serwis i volley.
Na początek trzeba się nauczyć ustawiać grą raczej dobrym serwisem niż volleyem. Jeśli nastawiasz się na dobry volley żeby bronić słaby serw to prędzej czy później będziesz więcej meczy przegrywał niż wygrywał. Dobry zawodnik musi zrobić dwie rzeczy zanim zdecyduje się zagrać volleyem:

Najpierw musimy nadać piłce odpowiednią szybkość i rotację, aby utrudnić przeciwnikowi jej odebranie i uniemożliwić podkręcenie piłki.

Trzeba taż posłać piłkę w miejsce, które także utrudni przeciwnikowi jej odebranie.
Jeśli wszystko się udało to piłka odbita przez przeciwnika nie powinna sprawić trudności. Po serwisie podbiegamy do siatki czekając na odpowiedź przeciwnika posyłając piłkę w miejsca, do których nie będzie w stanie dobiec (rysunki obok).                   
Jak grać z zawodnikiem lubiącym podkręcać piłki?
Gra z zawodnikami lubiącymi podkręcać piłki może być prawdziwym koszmarem jeśli nie wiemy jak sobie z nimi radzić. Należy pamiętać że piłka podkręcona jest zarazem mocna i po przejściu przez siatkę zwykle spada w małej odległości od niej sprawiając duże trudności aby ją odbić tak żeby nie znalazła się za kortem.
Jeśli piłka lecąca w twoim kierunku ma dużą rotację w przód, znaczy to, że w momencie odbicia od ziemi poleci dosyć wysoko, im większa rotacja tym wyżej. Tego typu sytuacja może mieć swój efekt. Jeśli nie cofnąłeś się żeby odebrać piłkę możesz mieć z nią duże problemy, gdyż prawdopodobnie odbije się od ziemi nie tak jakbyś chciał. Jeśli cofnąłeś się, ale tylko trochę, będziesz zmuszony do odbicia piłki metodą górną, a jej lot może się okazać zbyt wysoki.
Wyjściem z tych sytuacji jest cofnięcie się aż za linię końcową co da Ci więcej czasu na reakcję oraz pozwoli uderzyć piłkę na bardziej komfortowej wysokości.
Nasuwa się teraz proste pytanie: Jak odwieść przeciwnika od takich zagrań? Najprostszą odpowiedzią jest: Nie da się! Jeśli zawodnik stosuje takie zagrania to znaczy, że taki ma styl gry i najprawdopodobniej go nie zmieni. Tak czy inaczej możemy go pozbawić komfortu gry.
Ogólnie zawodnicy tego typu lubią uderzać piłkę z linii końcowej lub z obszaru środka kortu. Twoim zadaniem jest sprowadzenie przeciwnika pod siatkę, kiedy już to zrobisz będzie on musiał podkręcać piłki właśnie z tego miejsca i możesz wtedy liczyć na proste błędy lub sprawdzić jak sobie poradzi z lobami z twojej strony.                   

Gra deblowa       

Najczęstsze błędy popełniane przy grze deblowej.

Za wczesne wbieganie w strefę serwu partnera.
Serwując jeden z zawodników stara się stworzyć partnerowi sytuację do zagrania volleyem. Ale kiedy powinien się on ruszyć? Dobrym momentem jest ruszyć się kiedy piłka odbije się od ziemi. Jeśli ruszymy się zbyt wcześnie przeciwnik najprawdopodobniej pośle piłkę za zawodnika stojącego przy siatce zdobywając punkty.

Zagranie defensywnym volleyem ofensywnie.
Volley tak jak w grze singlowej tak i w deblu jest dobrym sposobem zdobywania punktów tylko trzeba wiedzieć jak i kiedy go użyć. Zawodnicy grający volleyem mogą wybrać dwie możliwości: albo zagrać (stojąc pod siatką) piłkę blisko dając szansę przeciwnikowi przy siatce, albo daleko dając szansę temu przy linii końcowej. Jęsli piłka będzie leciała zbyt nisko powinniśmy zagrać half-volleyem defensywnie w głąb kortu. Tu właśnie zawodnicy popełniają podstawowe błędy grając volleyem ofensywnym co daje większe szanse przeciwnikowi przy siatce niż dałoby temu przy linii końcowej.
                  


 Humor

 Zasady

 Trening

 Taktyka

 Słownik

 Rady dla początkuj...

 Początki nauki

 Odżywianie

 Korty Tenisowe

 Historia

 Punktacja

 Rakieta dla młodzi...

 Rakiety dla dzieci

 Jak wybrać rakietę