2. SIATKA I SŁUPKI 2.1 WYSOKOŚĆ SIATKI
2.1.1 Siatka umieszczona jest pionowo nad osią linii środkowej a jej górna krawędź znajduje się na wysokości 2,43 m dla mężczyzn i 2,24 m dla kobiet.
2.1.2 Wysokość siatki mierzona jest na środku pola gry. Na dwóch końcach siatki (nad liniami bocznymi) wysokość siatki musi być taka sama i nie może być większa niż 2 cm ponad wysokość przepisową. Podczas rozgrywek krajowych wysokość siatki dla juniorek i juniorów jest taka sama jak odpowiednio dla seniorek i seniorów.
Podczas rozgrywek krajowych młodzików wysokość siatki wynosi 2,15 m dla młodziczek i 2,35 m dla młodzików. 2.2 STRUKTURA SIATKI
Siatka wykonana jest w formie kwadratowych czarnych oczek o boku 10 cm. Szerokość siatki wynosi 1 m a długość 9,5 m.
Górna część siatki obszyta jest po obu stronach białą płócienną tamą, która tworzy 5 cm krawędź na całej długości Na każdym końcu tamy znajduje się otwór do przewleczenia linki służącej do naciągania siatki. Elastyczna linka naciągu wewnątrz tamy zapewnia przywiązanie siatki do słupków i jej napięcie.
W dolnej części siatki (gdzie nie ma tamy poziomej) linka przesuwa się wewnątrz oczek. Służy ona do przywiązania siatki do słupków i odpowiedniego napięcia dolnej części siatki. 2.3 TAMY BOCZNE
Pionowo nad liniami bocznymi umocowane są do siatki dwie białe tamy boczne o długości 1 m i szerokości 5 cm każda. Obie tamy boczne są częściami składowymi siatki. 2.4 ANTENKI
Antenka jest to elastyczny pręt o długości 1,80 m i średnicy 10 mm wykonany z włókna szklanego lub podobnego materiału.
Dwie antenki zamocowane są na zewnętrznych krawędziach tam bocznych po przeciwnych stronach siatki.
Górna część antenki, wystająca 80 cm ponad siatkę, pomalowana jest w 10 cm szerokości paski o kontrastujących kolorach, zaleca się kolor biały i czerwony.
Antenki traktowane są jako część siatki i ograniczają po bokach przestrzeń przejścia (Przepis 11.1.1). 2.5 SŁUPKI
2.5.1 Słupki podtrzymujące siatkę osadzone są w podłożu w odległości od 0,50 - 1,00 m poza liniami bocznymi. Wysokość słupków wynosi 2,55 m i w miarę możliwości powinna być regulowana.
2.5.2 Słupki są okrągłe i gładkie, przytwierdzone do podłoża bez linek (odciągów). Wszystkie urządzenia stwarzające niebezpieczeństwo dla zawodników powinny być wyeliminowane. 2.6 WYPOSAŻENIE DODATKOWE
Wyposażenie dodatkowe określone jest w odrębnych przepisach FIVB
27. OFICJALNA SYGNALIZACJA 27.1 OFICJALNA SYGNALIZACJA SĘDZIÓW.
Sędziowie muszą stosować oficjalną sygnalizację w celu pokazania rodzaju popełnionego błędu lub przyczyny przerwania gry. Sygnał musi być utrzymany przez moment. Jeśli wykonywany jest jedną ręką, to po stronie zespołu popełniającego błąd względnie zgłaszającego próbę 27.2 OFICJALNA SYGNALIZACJA SĘDZIÓW LINIOWYCH.
Sędziowie liniowi stosując sygnalizację oficjalną chorągiewkami muszą wskazywać rodzaj popełnianego błędu i utrzymać sygnał przez moment.