Firma
Dzielnica

Kajak-Polo

Kajak-Polo (piłka kajakowa)

Kajak-Polo jest sportem kontaktowym. Dwie ośmio osobowe drużyny (trzech zawodników rezerowowych), poruszają się na krótkich i zwrotnych kajakach, starają się umieścić piłkę w bramce przeciwnika. Dolna krawędź bramki zawieszona jest 2 metry nad lustrem wody. Piłkę można rzucać rękami lub odbijać wiosłem. W Kajak-Polo nie ma stałej pozycji bramkarza - jest nim gracz znajdujący się najbliżej bramki. Rezerwowi wchodzą na boisko podobnie jak w hokeju. Przepisy Kajak-Polo zezwalają w walce o piłkę na zderzanie się kajakami, popychanie rękami przeciwnika, a nawet przewracanie go, pod warunkiem, że zawodnik nie jest akurat bramkarzem, w przypadku przewrucenia zawodnika, jest on zmuszony do wykonania eskimoski tzn. odwrócenie się z pozycji do góry dnem, do pozycji poprawnej, jest to wykonywne na pomocą wiosła lub siłą rąk (boiska ma odpowiednią głębokość, aby nie było możliwe odbicie się od dna). Dlatego zawodnicy wyposażeni muszą być w kapoki i kaski osłaniające głowę. Mecz Kajak-polo trwa 20 minut (dwie połowy po 10 minut i 3-minutowa przerwa).

Przepisy

Czas meczu piłki kajakowej wynosi dwa razy po 10 minut (rzeczywistego czasu gry), przerwa między połowami wynosi 3 minuty. Drużyna może składać się maxymalnie z 8 zawodników, z których tylko pięciu może znajdować się na boisku, pozostali trzej muszą być za końcową linią boiska. Zawodnicy są wyposarzeni w kamizelki asekuracyjne oraz kaski (w celu uniknięcia uderzenia wiosłem przez inego zawodnika), na kamizelkach oraz kaskach musi znajdować się numer zawodnika. Mecz jest prowadzony przez 8 sędziów, dwuch prowadzących mecz, znajdujących się po przeciwnych stronych boiska, dwóch sędziów liniowych, sędzia kontroler, dwóch sądziów chronometrażystów oraz sędzia kontroler wyników (sędziowie znajdują się na pomostach przylegającach do boiska). Mecz jest połowa meczu jest rozpoczynana prze siędziego, który na gwizdek, rzuca piłkę na środek boiska, po usłyszeniu gwizdka, zawodnicy płyną do piłki. Bramka jest zaliczona, gdy cała piłka przekroczy przednią powierzchnię ramy bramkowej (wymiary bramki to 1 metr na 1,5 m). Po zdobyciu gola gra jest wznawiana spod swojej bramki, prze drużynę, która utraciła bramkę. Zawodnik może być w posiadaniu piłki nie dłużek niż 5 sekund. Za nie przeisąwą grę uważa się m.in.:

podparcie się wiosłem o kajak przeciwnika lub odepchniącie od niego

wpłynięcie na kajak przeciwnika po kątem prostym

wpychanie zawodnika do wody znajdującego się dalej od piłki niż 3 metry

dotknięcie kajakakiem zawodnika, ustawionego jako bramkarz (zawodnik, który jest bramkarzem musi znajdować sią pod liniąbrami i wiosło trzymać podniesione, tak aby zasłaniało ono bramkę)